РЗИ Пазарджик се включва в четвъртия етап на Националната АНТИСПИН кампания - 2024г.
Националната АНТИСПИН кампания е целогодишна инициатива, стартирала за първи път в България през 1992 г. Целта на кампанията е да се фокусира общественото внимание към заболяването СПИН, да се повиши обществената осведоменост за начините на предаване и на предпазване от ХИВ и други сексуално предавани инфекции.
Според данни на Обединената програма на ООН за ХИВ/СПИН през годините на COVID пандемията напредъкът в борбата с ХИВ/СПИН се е забавил. Предоставянето на услуги за превенция, тестване, лечение и грижа за ХИВ продължава да бъде сериозно предизвикателство за здравните системи.
С цел увеличаване на информираността на младите хора и хората в риск относно начините на заразяване и предпазване от ХИВ, Министерство на здравеопазването стартира традиционния заключителен етап на Националната АНТИСПИН кампания в периода от 05 до 12 август.
РЗИ Пазарджик се в ключва в Националната кампания със следните инициативи:
1. Периодът от 05.08.2024 г. до 12.08.2024 г. ще бъде обявен за „Седмица за безплатно и анонимно изследване за ХИВ/СПИН с бързи тестове“ в РЗИ Пазарджик. От 9.00 ч. до 16.00 ч. всеки желаещ, може да провери безплатно своя ХИВ статус в лабораторията на здравната инспекция.
2. На 08.08.2023 г. екип на РЗИ Пазарджик, включващ лаборант от МИ и инспектор от отдел ПБПЗ, ще изследват желаещи потребители от фирма «Костал» град Пазарджик.
3. През целия период на кампанията ще се раздават здравно-промотивни материали, включително на плажове и басейни.
* * * * * *
СПИН е Синдром на Придобита Имунна Недостатъчност. Причинява се от вирус HIV /Human Immunodeficiency Virus – човешки имунодефицитен вирус/.
ХИВ – инфекцията се определя като пандемия, тъй като практически няма страна в света без случаи на ХИВ. Вирусът се пренася чрез телесни течности – кръв, сперма, вагинален секрет, майчино мляко. Изолиран е в сълзи, урина, пот и слюнка, но там концентрацията му е много ниска и рискът от заразяване е по-скоро теоретичен.
Заразяването става по:
Полов път – при необезопасен сексуален контакт
Кръвен път – при вливане на кръвни продукти, особено висок е рискът при използване на общи игли и спринцовки при интравенозните наркомани
Перинатален път – от майка на бебето ѝ.
Човек не може да се зарази: при ръкостискане, прегръдка, целувка, от прибори за хранене, храна, вода, комари, тоалетна чиния и други.
Заразеният с ХИВ не се познава по външен вид, затова всички еднакво са изложени на риск от заразяване.
Единственият начин човек да разбере своя ХИВ-статус е като си направи изследване.